Vaillant’ın en Büyük Özelliği Kalite Anlayışını Bozmadan Tüketicilerine Beklentilerinin Üzerinde Hizmet Sunmasıdır.

0

Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu: “Tüketicilerimizi sadece cihaz satışı yaptığımız müşterilerimiz olarak görmüyoruz. Aynı zamanda onların ihtiyaç ve tüketim yapısını içselleştirerek müşteri memnuniyetini tüm yatırım süreçlerimizde ön planda tutuyoruz.”

Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu ile Vaillant’ın organize ettiği etkinliklerde ülke gündemine ve ekonomisine, pazarlama stratejilerine, doğaya ve sanata dair konuşma fırsatı buluyoruz. Bu kez bizi ofisinde ağırladı ve yine birçok konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Vaillant’ın sektördeki konumuyla başlayalım isterseniz.
Vaillant bu sene Türkiye’deki 25. Yılını kutluyor. Bu bağlamda ilk günden bu güne yatırımlarımız hız kesmeden artarak devam etmektedir. İlk ürünümüzü devreye aldığımız günden bu güne kendimizi çok geliştirdik, her zaman neyi daha iyi yapabileceğimizi sorguladık. İlk günden bugüne değişmeyen tek şey müşteri memnuniyetinin her zaman tüm stratejimizin kalbinde yer alması oldu.
Vaillant markasının en büyük özelliği, 143 yıllık geleneksel kalite anlayışını bozmadan tüketicilerine beklentilerinin üzerinde hizmet sunmasıdır. Bu sebeple tüm satış sonrası hizmetlerini kendi personeli ile yapmaktadır. İyi servis hizmeti en az cihazın kalitesi kadar önemlidir ve tüketicilerimizle sürdürülebilir bir ilişkiyi devam ettirebilmenin ana taşıdır.

Bugün de gelecekte de en iyi ve en kaliteli ürünleri pazara sunmaya, en kapsamlı ve nitelikli servis hizmetini vermeye, çevreci tutum ve aktivitelerimize, çalışanlarımızdan yetkili satıcılarımıza tüm paydaşlarımızla büyük bir aile olarak vizyonumuzu ortaya koymaya devam edeceğiz.

“ÖNCÜ OLMA HEDEFİYLE YATIRIMLAR YAPIYORUZ” 
Vaillant Türkiye olarak öncelikli hedefimiz 2020 yılında iş hacmimizi ikiye katlamak. Vaillant Türkiye’nin kuruluşundan gelen DNA’sında yer alan tüketici odaklı yapısını yıllık hedeflerimizde her zaman ön planda tutarak çalışmalar yapmaktayız. Tüketicilerimizi sadece cihaz satışı yaptığımız müşterilerimiz olarak görmüyoruz.  Aynı zamanda onların ihtiyaç ve tüketim yapısını içselleştirerek müşteri memnuniyetini tüm yatırım süreçlerimizde ön planda tutuyoruz. Dijitalleşen dünyamızda ürün gamımızı, teknolojiye ayak uyduracak şekilde güncelleyip ısıtma soğutma sektöründe öncü olma hedefiyle yatırımlar yapıyoruz.

Ayrıca konvansiyonel ısıtma ve soğutma cihazlarının yanı sıra ısı pompası ve güneş enerjisi gibi çevre dostu ürünleri tüketicilerimize sunarak doğaya ve çevreye karşı sorumluluğumuzu arttırarak sürdürmeyi hedeflemekteyiz.

Enerji verimliliği ve sürdürebilir bina tasarımlarında Vaillant Türkiye olarak önemli çalışmalar yapmaktayız. Sürdürülebilir yeşil binaların tasarımını yapan firmalara Vaillant olarak binaların teknik özelikleri ve gereksinimlerini dikkate alarak çevresel, sosyal ve ekonomik performanslarına yönelik sistem tasarımları sunabilmekteyiz.

Kombi ve klima nezdinde yeni ürünlerimizi yeni yılda da kullanıcılarımızla buluşturmakla beraber ısı pompası alanında da kullanıcılarımızın yüzlerini güldürmeye devam edeceğiz.

Ürün gamınızı biraz daha açabilir misiniz?
Isıtma ve soğutma sektöründe 143 yıllık tecrübeye sahip olan Vaillant tasarruflu ısıtma, soğutma, sıcak su temini ve sistem çözümlerinin yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklı ürünler, kaskad yoğuşmalı ısıtma çözümleri, sistem otomasyonu, yenilenebilir enerjiler ve konvansiyonel sistemlerin beraber kullanıldığı hibrid sistemler üzerine odaklanmaktadır. 
Kendi bünyesine ait olan kapsamlı servis ağı ile satış sonrasında da kusursuz hizmet sağlayan Vaillant, geniş ürün yelpazesi ile fark yaratırken, Türkiye’ de 25 yıldır markaya özgü birçok yenilik ile sektöre öncülük etmektedir. 

ODAK NOKTAMIZ DOĞAYA SAYGILI, ÇEVRECİ ÜRÜNLER
Birçok ilke imza atan Vaillant olarak yeni yılda odak noktamız doğaya saygılı, çevreci ürünlerimizin yanı sıra yenilenebilir enerji kaynaklı ürünlerdir. Bu ürünlerimizle doğaya karşı hassasiyetimizi kullanıcılarımıza en üst seviyede hissettirirken aynı zamanda akıllı teknoloji entegrasyonları ile evlerindeki konforu arttırmayı hedefliyoruz.

Doğayı koruma anlayışı Vaillant’ın genlerinde olan bir anlayış olduğu için tüm inovatif çalışmalarımız kuruluşumuzdan bu yana bu doğrultuda olmaktadır. Dünya çapında ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji kaynaklı, çevre dostu ve enerji tasarruflu ısıtma ve havalandırma sistemleri sunduğumuzu söylemekten mutlu oluyoruz. 

Enerji tasarrufu sağlayan yoğuşmalı kombi ve kazanlarımızı, her geçen gün daha çevreci hale getirdiğimiz klima ve şofbenlerimizi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji sistemlerine yaptığımız yatırımları ve AR-GE çalışmalarımızı birer örnek olarak gösterebiliriz.

Vaillant Türkiye olarak, sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda 2012 yılından bu yana Doğa Derneği ile işbirliği yapıyor ve sosyal sorumluluk projeleri yürütüyoruz.  2012-2015 yılları arasında Vaillant Türkiye Doğa Derneği’nin yürüttüğü Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi’ni desteklemiştir. Yine Doğa Derneği ile 2015-2017 yılları arasında Ankara Beypazarı’nda, nesli tükenmeye yüz tutan akbabaların yaşamlarını sürdürebilmeleri için bir koruma programı başlattık. Bu program kapsamında bu sürede açık meraların yerini kapalı sistem besi çiftliklerinin almasıyla beslenme alanlarını kaybeden akbabaları korumak için, bölgedeki tiftik keçilerinden elde edilen tiftiğin değerinin arttırılması ve çobanlarla yapılan geleneksel hayvancılığın devam etmesi için çalışmalar yapıldı.  

İnşaat sektöründeki hareketlilik sektörü nasıl etkiliyor?
Kentsel dönüşüm, doğalgazın yeni gittiği şehirler ve inşaat sektörünün büyüme potansiyeli iklimlendirme sektörünü olumlu etkiliyor. 2016 yılında, Türkiye’de hükümetin konut satışını özendirme çalışmaları ile inşaat sektörü faaliyetlerini hız kesmeden sürdürdü. Nitelikli konut sayısındaki artış ve küresel iklim değişikliğinin etkisiyle yaşanan ani sıcaklık değişimleri, dünyada ve Türkiye’de iklimlendirme sektörüne büyüme olarak yansıyor. Dünya ısıtma – soğutma pazarının 300 milyar dolara ulaştığı düşünüldüğünde, iklimlendirme sektörünün geldiği nokta gayet açık olarak görülüyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de en önemli gündem maddelerinden biri hiç şüphesiz enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklı ürünler. Dünyamızda enerji ihtiyacının her yıl yaklaşık yüzde 4-5 oranında artması, gelişen teknoloji ve tüketici bilincinin yükselmesi,  yenilenebilir enerji kaynaklı ve enerji verimliliği yüksek cihazların tercih edilmesini sağlıyor. 

ERP GEÇİŞİ SONRASI KONVANSİYONEL CİHAZLAR OLMAYACAK
Fiyatı ile lüks gibi görünen fakat kişisel tercihlere göre programlanabilen, uzaktan kontrol edilebilen ve doğrudan internet tabanlı çalışan konfor ve tasarruf odaklı ürünlerin, kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt verdiği için sıklıkla tercih edilmeye başlandığını görüyoruz. Sektörümüzdeki bir başka gelişme ise ErP yönetmeliğinin 2018 yılı Nisan ayında hayata geçmesinin beklenmesidir. AB üyesi ülkelerde 2015 yılı itibarıyla uygulanmaya başlanan ve enerji ile ilgili ürünlerde eko tasarım gerekliliklerini zorunlu kılan bu yönetmelik doğrultusunda, cihazların CE belgesi alıp almaması konusu öne çıkıyor. ErP geçişi sonrası artık konvansiyonel diye tabir ettiğimiz cihazlar raflarda olmayacak, yerini sadece enerji tasarrufu sağlayan yoğuşmalı cihazlara bırakacak. Biz de sektörde birçok ilke imza atan bir marka olarak Ar-Ge çalışmalarımızı enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklı ürünler kapsamında daha çevreci ve akıllı cihazlar üzerine yoğunlaştırdık. Ayrıca geniş yoğuşmalı kombi ailemizle ErP geçişine en hazır marka olduğumuzu söyleyebiliriz.

TÜRKİYE, AVRUPA’NIN EN BÜYÜK 3. PAZARIDIR
Türkiye kombi pazarı 10’u aşkın yerli ve yabancı markanın yoğun bir rekabet yaşadığı bir pazar olup, kombi pazarının Türkiye’de 900.000- 950.000 adet/yıl arası olduğu tahmin edilmektedir.  10’u aşkın marka ile yoğun rekabetin yaşandığı bir pazar olan Türkiye, Avrupa’nın en büyük 3. Pazarıdır.

Enerji Verimliliği Yönetmeliği, şu anda sektörümüzü ilgilendiren en önemli konudur. Türkiye de bulunan toplam kullanım alanı 50 m² üstünde ve sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürüten binalar haricinde, tüm binaların (apartman, hastane, ticari binalar) enerji kimlik belgesi alması 2020 yılına kadar kanun ile zorunlu hale getirilmiştir.

Vaillant, enerji verimliliğine yönelik çıkan kanun ve mevzuatlar doğrultusunda zorunlu hale getirilen, enerji kimlik belgesi konusunda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Tüketicilerine  “Yeşile Giden Yol” sloganı ile ulaşan Vaillant, enerji verimliliğine yönelik geniş ürün gamı ile özellikle yüksek verimli yoğuşmalı ısıtma sistemleri ve bu sistemlere akıllı kontrol sistemi ile entegre olabilen güneş enerjisi, ısı pompaları ve mikro kojanerasyon sistemleri ile (hibrit sistemler)  tüketicilerine özel çözümler sunuyor. 2013 yılından beri enerji verimlilik danışmanlığı hizmeti veren Vaillant Türkiye, Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi (EVD) yetkisini paylaştığı uzman yetkili satıcıları ile cihaz satışlarının yanı sıra, satış öncesi ve satış sonrasında tüketiciye özel enerji modellemesi yaparak, hem finansal açıdan hem de tüketim açısından etkin çözümler üretiyor.

Akıllı ev, internete bağlanabilen, uzaktan yönetilebilen akıllı cihazlar, M2M gibi teknolojiler her geçen gün daha fazla ilgi çekiyor. Vaillant’ın bu alanda inovatif ürünleri var mı?  
Artık internet üzerinden uzaktan erişebileceğiniz ev aletleriniz var, dahası ev aletleriniz sizinle ve başka aletlerle de konuşabiliyor. Uzaktan erişim sağlayabildiğiniz akıllı kombi ve termostatlarınız sayesinde evinizin ısısına telefonunuz üzerinden istediğiniz yerden müdahale edebiliyorsunuz. Bu sayede enerji tasarrufu yapabildiğiniz gibi, cihazların birbirleriyle konuşması sayesinde zaman tasarrufu da yapabiliyorsunuz. Düşünün ki akıllı kombi ve termostatlarınız bozulduğu zaman sizden önce servisi bilgilendiriyor, servis sizi arayarak cihazınızdaki sorunu anlıyor ve çözüyor. 

Yüksek üretim standartlarında üretilen, yeni nesil akıllı otomatik kontrol cihazı Vaillant eRELAX; kombilerin uzaktan kontrol edilmesini sağlayarak yüksek oranda tasarruf sunuyor. Vaillant eRELAX; otomatik kontrol cihazı, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlarınız ile kombi cihazınızı istediğiniz her yerden kontrol edebilme konforu sunuyor.

Vaillant eRELAX, kullanıcının yaşam ritmine göre, kombinin saatlik, günlük veya haftalık olarak programlanmasına imkân tanıyor. Hem ısıtma hem de kullanım suyu sıcaklığını anlık olarak da istenen yerden ayarlayabilme olanağı sunarken, kullanıcıların kişisel isteklerine akıllı termostat ile uyum sağlıyor.

Vaillant eRELAX uygulaması ayrıca, kullanım alışkanlıklarını takip ederek, kullanıcıya tasarruf önerilerinde de bulunuyor. Böylelikle, enerji tüketimi ve masrafları kontrol altına alabiliyor. İlaveten, hava durumuna uyum özelliği ile evin bulunduğu şehirdeki verilere göre mekânı ideal ısıya ulaştırıyor. Verimli çalışmanın yarattığı düşük yakıt tüketimi sayesinde çevrenin korunmasına da destek oluyor.

eRELAX’ ın yanı sıra ısı pompası ve kaskad sistemlerini de uzaktan kontrol edebilen uzaktan kontrol cihazlarımız ile kullanıcılarımıza tasarruf ve konforu bir arada sunabilmenin gururunu yaşıyoruz. 

“NESNELERİN İNTERNETİ” KAVRAMINI SEKTÖRÜMÜZDEDE SIKLIKLA DUYACAĞIZ
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet artık sadece bilgisayar ve cep telefonlarının tekelinde değil.  “Nesnelerin interneti” kavramını önümüzdeki dönemde hayatımızın tüm diğer alanlarında olduğu gibi sektörümüzde de sıklıkla duyacağız.
Uzaktan kontrol edilebilir, yüksek enerji tasarrufu sağlayan cihazlar tüketiciler arasında da hızla trendini artırıyor. Vaillant Türkiye olarak, dünya trendleri ile paralel olarak dijitalleşiyoruz. Akıllı ve entegre ürünlerimiz ile enerji maliyetlerini düşürme hedefiyle çalışıyoruz.
Ürünlerimizde fark yaratacak, markamıza özgü birçok yenilikler yaratıyor ve sektörümüze öncülük ediyoruz.  Yenilenebilir enerji kaynaklarına ait ürünlere odaklanmış bir firma olarak,  bu ürünlerin gelecekte yeni trendler yaratacağı bilinci ile Ar-Ge’ye yatırım yapıyoruz. Büyük önem verdiğimiz ve büyük yatırımlar yaptığımız ve dünya çapında 780 kişinin çalıştığı Ar-Ge merkezlerimizde Vaillant olarak her yıl onlarca yeni patente imza atarak ürün ve teknoloji geliştiriyoruz. Almanya’da açılan yeni Ar-Ge merkezimiz için 54 milyon Euro yatırım yaptık. Buradaki en önemli hedefimiz, teknolojik ürünlerin geliştirilmesi ve üretim süreçlerinin entegre edilmesidir.

Gelişen teknolojiyle birlikte pazarlamada kullanılan yöntemlerde değişiyor ve gelişiyor. Bu değişim ve gelişimin etkisiyle Vaillant olarak pazarlama stratejilerinizde nasıl bir yol izliyorsunuz?
Son kullanıcılar; evlerinde, odalarında duran son teknoloji cihazlardan, hayatlarını kolaylaştırmaktan çok daha fazlasını bekliyor. Vaillant Türkiye olarak bizim görevimiz de, son kullanıcılarımız için evde huzur ve konfor sağlayacak çözümler bulmak. Dolayısıyla müşterilerimize verdiğimiz söz; “Evimin konforu” oldu. Bu slogan aslında 25 yıldır Türkiye’de uyguladığımız felsefenin yazıya dökülmesi, resmi olarak açıklanması olarak nitelenebilir. 

143 yıllık tecrübemiz ile inovatif, verimli ve uzun ömürlü cihazları pazara sunuyoruz. Ürünlerimizi sadece seçilmiş ve eğitimi tarafımızdan verilmiş yetkili satıcılarımız üzerinden yaparak, Vaillant ürünlerinin en doğru şekilde tanıtılmasını ve en usta firmalar tarafından monte edilmesini sağlıyoruz. Kendi kadrolarımızda yer alan eğitimli Çağrı Merkezi ekibimiz ile 7 gün 24 saat, gelen çağrıların tamamına yakınını telefonda çözüme ulaştırmayı hedefliyoruz. Bünyemizdeki 250’yi aşkın eğitimli mobil servis teknikerimiz ile 7 gün 24 saat müşterilerimize servis hizmeti sunuyoruz. 

Pazarlama stratejilerinizdeki değişim yeni piyasaya çıkacak ürünlerinizde nasıl bir etki gösteriyor?
Dijitalleşen dünyada artık pazarlama stratejileri de dijital platformlar üzerinden hayata geçirilmeye başlandı. Vaillant olarak bizler de Pazara yeni sunulacak ürünlerimizi yoğunlukla sosyal medya kanallarımız, web sitemiz ve dijital dünyadaki diğer iletişim araçları aracılığı ile hedef kitlemize duyuruyor ve anlatıyoruz.
Bu kanallarla iletişimimizi tek yönlü değil interaktif olarak gerçekleştirebiliyor böylelikle kullanıcılarımızın söylediklerine de kulak verebiliyoruz. Doğal olarak mutlu müşteri kitlemiz her geçen gün artmaya devam ediyor.

Ayrıca son kullanıcılarımıza ve sektörümüzün değeri olan ustalarımıza yönelik oluşturmuş olduğumuz Vaillant Club’ı  da dijital platformlara taşıyarak daha sağlıklı, daha hızlı ve daha güçlü iletişim kurabilir hale geldik.

Dijital mecralar pazarlama karmanızda nasıl bir yer tutuyor? En çok hangi mecraları kullanıyorsunuz? Nasıl bir pazarlama karması yapıyorsunuz? 
Markaların kendilerini dijitalde yansıtmaları tek başına yeterli olmayıp,  markaların dijitalde yaşıyor olmaları gerekiyor. Sosyal medya alanındaki pazarlama çalışmalarımızı sunduğu farklı reklam modelleri nedeni ile Facebook ve Instagram’da yayınlarken, tüketicilerimizi Twitter’dan sürekli olarak dinlemeye devam ediyoruz. Tüketicilerimiz ile buluşacağımız her türlü kanalı değerlendiriyoruz.
İçerik stratejimizi, seçtiğimiz platformun yaygın kullanılan formatı ile uyumlu olmasına dikkat ediyoruz. 2017 yılında sosyal medya üzerinden yürüttüğümüz pazarlama faaliyetlerimizi farklı hedef gruplara özel içerikler ürettiğimiz reklamlarla destekledik. Bunun yanı sıra, video içeriklerimizin sayısını arttırıyoruz çünkü artık sosyal medya kullanıcıları daha çok video içerik takip ediyor. 
Tüketicilerin kendi içeriklerini oluşturmalarını sağlayarak daha geniş kitlelere ulaşabiliyoruz. Sosyal medyada trafik arttırmak için sadece kaliteli ve popüler içerik yaratmak tek başına yeterli değil. Oluşturduğunuz içeriği doğru kitleye ulaştıracak şekilde desteklemek de çok önemlidir.
Ek olarak, düzenli olarak yaptığımız yarışma ve projeleri çeşitlendirerek takipçi trafiğini ve etkileşimini arttırmaya devam ediyoruz.

Sosyal medyayı müşteri ilişkileri ve pazarlama açısından nasıl kullanıyorsunuz?
Dijitalleşme ile bilgi demokratikleşti, artık herkes her bilgiye istediği zaman istediği yerden ulaşabiliyor. Bilgi güç anlamına geldiği için tüketici artık çok daha güçlü. Aynı şekilde geniş bilgi kaynakları müşteriye karar verme konusunda sınırsız seçenek sunuyor. Bu seçenekler ile müşterinin satın alma yolculuğu daha geniş ve karmaşık hale geldi. 
Sosyal medyadaki hedefleme stratejilerimiz ile her bir müşteri tipi için, satın alma yolculuğunun her adımına en uygun iletişimi kurgulayarak müşterilerimize karar verme süreçlerinde destek oluyoruz.
Sektörde sosyal medyada en çok takip edilen markalardan biriyiz. Yeni sosyal medya projelerimiz ile birlikte, iyi bir iletişim dili ve markamıza uygun fenomenler kullanarak ev konforu denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri olmayı planlıyoruz. Organik olarak yayılmanın dışında marka-tüketici iletişimini, etki gücü yüksek olan fenomenler (influencer) ile daha da arttırmayı hedefliyoruz.

Share.

About Author

Leave A Reply