Hakkımızda

safran-yayincilik-logoSektörel yayıncılık ve Termo Klima

Türkiye’de sektörel yayıncılığın bir tarihi, bir gelişim süreci var. Günden güne gelişen bir sektör halini aldı. Bugün bir yayını olmayan sektör yok gibi. Hatta kimi büyük sektörlere yönelik yayın yapan dergilerin sayısı oldukça fazla ve bu dergiler aynı hedef kitleye hitap ettikleri için kıyasıya bir rekabet halindedirler. İklimlendirme-Soğutma ve Tesisat sektöründeki durumda aynı. Fakat mevcut dergiler arasında daha iyi bir dağıtım kanalı, daha zengin bir içerik, özel dosya konuları anlamında olması gereken rekabet, bugüne kadar maalesef sadece reklam odaklı oldu. Dergiler genel olarak, içerik anlamında bir-iki firma yetkilisi röportajı, bir-iki ürün tanıtım yazısı ve firma bültenlerinden ibaret kaldılar. Grafiksel sunum farklılığı haricinde hep aynı konsept sunuldu. Bir derginin kimliğini ortaya koyan kapak tasarımları bile reklamların işgaline gidiyor. İşte tam burada “Türkiye’de sektörel yayımcılık asıl şimdi başlıyor…” sloganıyla Dünya Fuar Yapım, Termo Klima’i sektörün hizmetine sundu. Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerji Sistemleri sektörlerine destek olmak ve fark oluşturmak amacıyla yayın hayatına başlayan Termo Klima ile Dünya Fuar Yapım Ltd. Şti., 25 yıllık fuarcılık hizmetleri deneyimlerini yayın dünyasına taşıdı. Türkiye’de sektörel yayımcılığına yeni bir soluk, yeni bir heyecan getirdi.

Sektörlerdeki firmaların gelişmesinde sektörel dergilerin büyük payının olduğu kesin. Bir çok firma vizyonlarını sektörel dergiler sayesinde geliştirdi. Firmaların 10 yıl önceki reklam tasarımları ile şimdilerde yayımlanan reklam tasarımlarına bakıldığında bu vizyon, bu değişim çok net bir şekilde anlaşılacaktır.

Dergilerle ilgili yapılmış çok fazla bir araştırma maalesef yok. Anadolu Üniversitesi’nden Yard. Doç. Nazmi Kozak’ın (Sanırım şimdilerde unvanı değişmiştir) “Türkiye’de Akademik Dergiler” adlı makalesi her ne kadar akademik dergileri konu edinmiş ve çok güncel olmasa da bir takım ip uçları vermesi bakımından önemli. Kozak’ın makalesine göre Mayıs 1997 yılında Türkiye’de 643 adet akademik yayın var. 2002 yılında ise bu rakam 833. Makale, dil ve edebiyattan matematik ve fen bilimlerine, sosyal bilimlerden teknik bilimlere tüm alanları kapsar bir nitelikte hazırlanmış.

Araştırmada “çalışmanın kapsamı Türkiye’de yayımlanan akademik dergilerle sınırlıdır” ifadesine yer verilse de, “bir derginin akademik sayılması için; fikir, analiz, irdeleme, araştırma yazılarını (makaleleri) yayımlaması yeterli görüldü” ifadesi yer alıyor. Bu da hemen tüm sektörel dergilerin ele alındığını gösteriyor. Çünkü bugün bir çok sektörel dergi, ister “hakemli dergi” olsun ister olmasın bütün dergiler sıralanan bölümlere yer veriyor. Bu anlamda araştırmanın kapsamadığı dergileri ancak yüzde 20 olarak değerlendirmek yanlış olmayacaktır.

Rakamlar 2002 yılına ait. Bugün bu rakamlarda epeyce bir artışın olduğunu tahmin etmek pekte zor değil. Aynı araştırmada söz konusu dergilerin tirajları ile ilgili olarak; “19997 döneminde olduğu gibi 2002 yılında da 251-500 rakamı üzerinde yoğunlaşıyor. Son beş yıllık dönemde ortaya çıkan değişim incelendiğinde, 251-500 rakamında bir düşmenin olduğu görülüyor” denilmekte. Her ne kadar sektörel yayımcılık yapan özel sektörün temsilcileri reklam verenlere beyanlarında 30 bin 40 bin rakamlarını telaffuz ediyor olsalar bile, bugün için 251-500 rakamlarına ancak birer “0” eklememiz yeterli olacaktır. İşte burada Termo Klima’in 10 bin net baskı adetinde sabitlenmiş olmasının anlamı büyük.

Termo Klima yayında…

SODEX fuarlarinin kurucusu Dünya Fuar Yapim Ltd. Sti.’nin sektörel dergisi “Termo Klima” yayin hayatina ilk adimini atti. Dünya Fuar Yapim Ltd. Sti. organizasyonunu yaptigi basarili fuarlarin ardindan, simdi de “Termo Klima” dergisi ile yayincilik alaninda sektöre hizmet ediyor. Isitma, Sogutma, Klima, Havalandirma, Yalitim, Pompa, Vana, Tesisat, Su Aritma ve Günes Enerjisi Sistemleri sektörlerine destek olmak amaciyla yayin hayatina baslayan “Termo Klima” ile Dünya Fuar Yapim Ltd. Sti., 25 yillik fuarcilik hizmetleri deneyimlerini yayin dünyasina tasiyor. Zengin bir içerikle, Türkiye’de ve dünya’da yeni is ortamlari olusturmak amaciyla yayin hayatina baslayan “Termo Klima”, Türkiye Sektörel Yayimciligi’na yeni bir soluk, yeni bir heyecan getirdi.

Zengin İçerik, Noter Onaylı 10 Bin Baskı, Gerçek Dağıtım

Sektör gündemleri, ürün haberleri, teknik yazi ve makaleler, dünyada yasanan gelismeler ve piyasa analizleri… “Termo Klima”, zengin içerigi, estetik mizanpaji, yüksek baski kalitesi, gerçek dagitim rakamlari ile farkini hemen hissettirdi. Sadece ISK-SODEX 2012’de 131’i yabanci olmak üzere toplam 82.287 ziyaretçi ile bulusturan Dünya Fuar Yapim Ltd. Sti.’nin “Termo Klima” ile amaci, tüm ISK-SODEX ziyaretçilerine ulasmak. Birinci sayisinda noter onayli olarak 10 bin adet olarak basilip dagitilan “Termo Klima”nın gelecek yillardaki tiraj hedefi 40 bin baski….

“Termo Klima” okuyun. Sektörünüzde neler oluyor haberiniz olsun. Reklamlarınızla okuyucularin da sizden haberi olsun.