“Baştarda” Assan Panel’in korumasında…

0

Sektörüne yön veren çalışmalara imza atan Assan Panel, İstanbul Modern’de Ocak’ta sergilenmeye başlanan “Liman” sergisine sponsor oldu. Assan Panel, serginin en değerli parçalarından olan ve İstanbul Modern’in bahçesinde sergilenen Baştarda adlı tekne için, şeffaf ışıklık panelleri ile hazırladığı 35 metre boyunda ve 7 metre yüksekliğindeki yapının kaplamasını gerçekleştirdi.

Assan Panel, İstanbul Modern’de Ocak’ta sergilenmeye başlanan Liman Sergisi’ne sponsor oldu. Serginin en değerli parçalarından olan Baştarda adlı tekne ise Assan Panel ürünleriyle korumaya alındı. Geçtiğimiz yıl Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu için hazırlanan “Darzanà: İki Tersane, Bir Vasıta” projesi kapsamında tasarlanıp Haliç Tersanesi’nde üretilen Baştarda adlı tekne ise Liman sergisi kapsamında yeniden kurularak izleyiciyle buluştu.

Assan Panel, İstanbul Modern’in bahçesinde sergilenen Baştarda’yı açık hava şartlarından korumak üzere hazırlanan 35 metre boyunda ve 7 metre yüksekliğindeki yapının kaplamasını şeffaf ışıklık panelleri ile gerçekleştirdi.

Doğaya, enerji verimliliğine uygun, sağlıklı ve güvenli ürünler geliştirdiklerini belirten Assan Panel Genel Müdürü Ulvi Kadakal, “Assan Panel, ürünleriyle ve sahip olduğu uluslararası sertifikalarla güven veren bir markadır. Biz sadece yeşil ve güvenli binalar yapmıyoruz; insanların sağlıklı ve mutlu yaşayacağı mekanlar için ürünler üretiyoruz. Bu sergi ile ilk kez bir sanat etkinliğine sponsor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Serginin kıymetli parçalarından Baştarda’yı korumamıza aldık; onu açık hava şartlarından koruyacak, estetiğini gölgelemeyecek şekilde dizayn edilen binanın kaplamasını gerçekleştirdik. İstanbul Modern’le bu işbirliğimizin önümüzdeki projelerde de sürdürebilmek bizi mutlu edecektir” dedi.

Geçtiğimiz yıl Venedik Mimarlık Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu’nda yer alan Darzana projesi, Liman sergisi kapsamında 28 Ocak- 4 Haziran tarihlerinde İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluşacak.

İstanbul kentinin deniz ve limanlarla ilişkisini vurgulayan “Liman” sergisi, 19. yüzyıldan günümüze Türkiye sanatında deniz kenarında ve liman çevrelerinde gelişen kültürel ve toplumsal hayatı mercek altına alıyor. Pek çok sanatçının, İstanbul tarihini limanlar üzerinden özetleyen çalışmalarının yer aldığı sergide, Türkiye’de denizcilik kültürü, toplumsal tarih ve görsel sanatlar alanında küratöryel bir araştırmayla hazırlanan bir zaman çizelgesi üzerinde sunuluyor. Theodosius (Yenikapı) Limanı’na dair arkeolojik çalışmalardan günümüze İstanbul kentinin tarihini limanlar üzerinden özetleyen zaman çizelgesi, kentin deniz ve limanla olan ilişkisine dair belli başlı dönüşüm ve kırılmalara işaret ediyor.

Share.

About Author

Leave A Reply